« Back

Riigi 18. nädala COVID-19 põhisõnumid

Katussõnumid:

  • Olukord on paranenud, kuid haigestumise tase püsib kõrge. Koroonaviirusega nakatunute ja haiglaravi vajavate koroonapatsientide arv on viimastel nädalatel küll vähenenud, kuid viiruse leviku riskitase on siiski kõrge. Seega võib nakatuda kõikjal, kus on teiste inimestega kokkupuuteid.
  • Ärme kaotame valvsust ka piirangute leevenedes. Järgime viiruse leviku vähendamiseks kehtestatud reegleid ja liigume rohkem õues, kuid hoiame ka seal teiste inimestega turvalist vahemaad. Hoidume reisimisest ning tähistame nii emadepäeva kui ka teisi tähtpäevi ohutult, vältides suuri kogunemisi ja pidusid. Iga inimese vastutustundlik käitumine aitab kaasa, et saaksime naasta järk-järgult tavapärase elukorralduse juurde.
  • Vaktsineeri esimesel võimalusel, et kaitsta end raske haigestumise eest. Vaktsineerimine päästab elusid, vähendab haiglaravi koormust ning võimaldab piiranguid samm-sammult leevendada. Sellest nädalast oodatakse vaktsineerima tänavu 50-aastaseks saavaid ja vanemaid inimesi. Rohkem infot leiad leheküljelt vaktsineeri.ee.
  • Kuulame ja märkame laste muresid. Lapsed lähevad tagasi kooli, kuid mitmed neist tulevad sinna muremõtete ja raske pagasiga nagu pereliikmete haigestumine, surm või perevägivald. Kõik koolis, sotsiaalvaldkonnas, tervishoiusüsteemis ja lasteasutustes töötavad inimesed, küsige lastelt, kuidas neil läheb ning märgake muutusi nende meeleolus. Nõuandeid saab lasteabitelefonilt 116 111.

Sõnumid COVID-19 hädaolukorra lahendamise kohta:

  • Koroonaviiruse leviku olukorra paranedes leevenevad piirangud järk-järgult. Valitsus leevendab piiranguid eri valdkondades etapiviisiliselt vastavalt viiruse leviku olukorrale ja tegevuste iseloomule.
  • Alates 3. maist on lubatud kontaktõppele 1.–4. ning 9. ja 12. klass. Ruumi-, lahtiolekuaja ja liikumispiiranguga avatakse poed, toidukohtade välialadel saab einestada ning külastada muuseume, näitusasutusi ja jumalateenistusi. Täiendavate nõuete järgimisel saab ka siseruumides sportida, treenida, läbi viia noorsootööd, huvitegevust ja täiendõpet, õues on lubatud spordi- ja liikumisüritused. Avalikes siseruumides tuleb endiselt järgida 2+2 reeglit ja kanda maski.
  • Vaktsineerimise võimalus avatakse mais järk-järgult kõigile soovijaile. Sellest nädalast avati vaktsineerimise võimalus üle 50-aastastele, mai teisel poolel plaanitakse see avada ka noorematele inimestele. Endiselt oodatakse vaktsineerima kõiki vanemaealisi ning COVID-19 riskirühma kuuluvaid inimesi. Rohkem infot leiad leheküljelt vaktsineeri.ee.