« Back

Suure-Jaanis peeti sarikapidu

Suure-Jaani tervise- ja külastuskeskuse hoone ehitusel jõuti maskimaalse kõrguseni ja 28. märtsi pealelõunal oli sarikatele kerkinud pärg, mille omaniku esindaja vallavanem Tõnu Aavasalu alla tõi ja ehitajatelt traditsiooni kohaselt välja lunastas.

 

Eesti Vabaõhumuuseumi direktor Maret Tamjärv kirjutab selle kombe kohta:

Kui sarikad püsti, kinnitasid töömehed otsmise sarika otsa tamme- või kuusepärja. See oli märgiks, et ehitus on jõudnud lõppfaasi, mis vajab tähistamist. Pärja sarikaotsale ilmumisel pidi peremees töölistele sarikaliiku tegema. Pärjale pidi peremees ise järele minema, selle alla tooma ja töömeestele pudeli viina välja tegema.

Töömehed ei lubanud pärga sarikatelt enne alla võtta, kui olid oma sarikaliigud kätte saanud. Oli häbiasi, kui pärg liiga kaua sarikatel seisis – eks see oli tervele külale näha, kuidas peremees ei täinud viina välja teha. Pole teada, kust komme on alguse saanud, kuid see näib olevat laiema levikuga.

Sama tava on tuntud ka venelastel. Küllap taotles see ehitusele tugevust, majale õnne ja oli omamoodi tänu- ja tähelepanuavaldus ehitusmeestele. Komme on üllatavalt elujõulisena püsinud tänapäevani.