Tähtis info kaasava eelarve elektrooniliselt hääletajatele

04/11/21

Palume kõigil, kes on jõudnud juba kaasava eelarve elektroonilisel hääletusel osaleda, oma antud hääl või hääled hääletuskeskkonnas üle kontrollida. Teie antud hääl või hääled peaksid olema tähistatud linnukese ja punase ristiga nagu alloleval näidispildil. Juhul, kui Te ei näe märgistusi, siis palun hääletage uuesti!

Süsteemis esines tehnilisi tõrkeid, mis on nüüdseks kõrvaldatud. Vabandame ebamugavuste pärast!

Elektroonilise hääletamise näidis

Rahvahääletusele pääsenud ideed on selgunud – iga hääl loeb!

01/11/21
 Hääletada saab SIIN.

Põhja-Sakala valla 2022. aasta kaasavasse eelarvesse laekunud ettepanekuid analüüsis ja hindas viieliikmeline komisjon (Aino Viinapuu, Jaanus Rahula, Dagmar Hoder, Kärt Linder, Erki Heinaste). Komisjon leidis, et Vallavolikogu poolt kehtestatud määrusele vastavad ja rahvahääletusele pääsevad kaksteist ideed. Lisaks pandi kirja juhised nii hääletuspunktidele, kui ka hääletajatele ning otsustati lisada kodus hääletamise võimalus neile, kes näiteks tervislikel põhjustel ei saa hääletuspunkti minna.

Ideede lühikirjeldused:

Kergliiklustee valgustus Kõidama-Jaska

Kergliiklustee valgustus 1,2 km Kõidama-Jaska.
Parandab liikusohutust, turvalisust ja elanike liikumis-, vaba aja- ja tervisespordi võimalusi
(eriti sügistalvisel ajal) ja turvalist pääsu Olustvere raudteejaama. Aitab kaasa tuua piirkonda
elanikke ja turiste, kes tarbivad ka muid teenuseid, lisatulu vallaeelarvele.
Saab lahenduse oluline valupunkt.

Eeldatav maksumus: 40 000 eurot + 1000 eurot esitaja omapanus
Idee esitaja: Rein Murik

 

Korralik põrand Suure-Jaani kultuurimaja saalile

Tantsida soovivale inimesele on see väga oluline küsimus. Milles probleem?:
a) daamid-naised kurdavad, et kingakontsad jäävad põrandapragudesse kinni; pöördeid ei saa korralikult teha, kuna põrand ei ole vajalikul määral sile-libe.
b) vanemad mehed keelduvad sellele põrandale tulemast, sest nende põlved võivad liigestest lahti tulla.

Miks just see saal? See saal on mõnusalt väike ja hubane, asukoht ka soodne (Ilus lühter laes). Tantsuga seotud üritustest on seal seni peetud: pensionäride peod, rahvatantsijate proovid ja esinemised (nad kõik kurdavad halva põranda üle).

Eeldatav maksumus: 10 000 eurot
Idee esitaja: Karl Samuel

 

Kõpu välijõusaal ja madalseiklusrada

Käesoleva kaasava eelarve idee eesmärk on laiendada Kõpu kogukonnas välitegevuste võimalusi. Suure-Kõpu mõisa parki, kooli ja spordihoone vahetusse lähedusse, rajatakse välijõusaal. Nii saavad võimaluse tegeleda sportimisega nii täiskasvanud kui tegevusi igatsevad noored. Kõpu lasteaia alale, kõrgete puude vahele, rajatakse madalseiklusrada. Rada saavad kasutada kõik kogukonna ja sõpruskonna lapsed. Mõlemate objektide teostajad on oma valdkonna asjatundjad, nende pakkumistes on ühendatud hindade ratsionaalsus ja seadmete/atraktsioonide kestvus ning turvalisus.

Eeldatav maksumus: 38 900 eurot
Idee esitaja: Riina Soolo

 

Multifunktsionaalne mänguväljak Tääksi

Tääksi paikkonna lastel puudub avalik mänguväljak, kus arendada koordinatsiooni ja tasakaalu ning panna proovile oma osavus. Antud mänguväljak võiks paikneda Tääksi haridusasutuse territooriumil, koolimaja ees muruplatsil. Territoorium ei ole piiratud ja seetõttu oleks mänguväljakut võimalik kasutada kõigil lastel, kes Tääksi külla satuvad (ka suvistel laagrilastel). Multifunktsionaalne mänguväljak Tääksi külas oleks investeering, mis täidab avalikku huvi- pakuks lastele tegevust ning võimaldaks neil vaba aega sisustada aktiivselt liikudes.

Eeldatav maksumus: 30 000 eurot
Idee esitaja: Kairi Kibe

 

Multifunktsionaalne spordiväljak Suure-Jaani

Käesoleva ideega soovitakse rajada Suure-Jaani järve äärde multifunktsionaalne spordiväljak mõõtudega 16x31 m. Väljakul saab mängida korvpalli, jalgpalli, võrkpalli ja tennist, väljak on kunstmurukattega. Põhja-Sakala vallas, sh Suure-Jaanis ei ole ühtegi multifunktsionaalset väljakut. Samas on just Suure-Jaani järve äärne selleks väga sobilik koht, kuna seal on lisaks ujumisvõimalusele täna 2 rannavolleväljakut. Järve ümbrust kasutatakse tänagi väga palju aktiivseks sportlikuks vaba aja veetmiseks, lisaks vallaelanikele on sealsete võimaluste arendamisest väga huvitatud suviti laagrites osalevad noored väljaspoolt valda.

Eeldatav maksumus: 40 000 eurot + esitaja omapanus 15 000 eurot
Idee esitaja: Robert Ilves

 

Puhkepaviljon Kõo-Kirivere jalgteel kõndijatele

Jalgtee pikkus on 1,6 km. Eakad inimesed on raamatukogus kurtnud, et nad ei suuda seda
vahemaad puhkamata läbida. Kui poolel teel on puhkamiseks paviljon, mis kaitseb ka tuule ja
vihma eest, saab jalutaja peale puhkamist valida, kas kõnnib edasi Kirivere koolimajani, kus on
võimalus jälle puhata, või pöördub tagasi Kõosse.
Samal jalgteel olen näinud lapsevankriga jalutajaid, koolilapsi, rulluisutajaid ja teisi sportijaid,
kes on jäänud tugeva vihmahoo kätte, mille möödumise ootamiseks pole kusagile varjuda.

Eeldatav maksumus 3 000 eurot
Idee esitaja: Ille Riisk

 

Suure-Jaani Discgolfi park

Idee on luua Suure-Jaani 18 korvine discgolfirada mis oleks kooskõlas kõigi tingimustega, mis lubaks pidada kohalikke rahvusvahelisi võistlusi. Hetkel olemasolev rada on väike ja piiratud võimalustega. Disc golfi näol on jätkuvalt populaarsust koguva harrastuse/spordialaga siis on ka mängijate arv kasvanud kiirelt ka kohalikus kogukonnas. Uue ja tingimustele vastava pargiga loome võimaluse arendada ala edasi meie vallas ning tuua siia ka mängijaid väljastpoolt valda. Mis on suurepärane võimalus kaasata siia ka turismi, mis omakorda toetab ka tervisekeskust. Ja kohalikke söögikohti. Mängul puudub igasugune vanusepiirang ja on heaks liikumis aktsiooniks ka vanemale generatsioonile.

Eeldatav maksumus: 25 000 eurot
Idee esitaja: Gaspar Värv

 

Teisaldatavatel alustel välijõuväljak ja minigolfirada

Idee eesmärgiks on soetada avalikuks kasutatamiseks teisaldatavatel alustel välijõuväljak ja minigolfirajad. Teisaldatavad seadmed loovad hoopis uued kasutusvõimalused, sest neid saab lihtsasti transportida kasutamiseks erinevatele kogukondadele üle kogu valla. Idee teostamine valla eelarvest on oluline ja vajalik, sest sportlikku eluviisi armastavatel inimestel meeldib koos aega veeta, kuid paljudel küladel puuduvad selleks igasugused võimalused. Teisaldatavatel alustel välijõuväljakut ja minigolfiradasid saavad aastaringselt kasutada kõik külas elavad või viibivad noored ja täiskasvanud- kas üksi, pere või sõpradega. Teisaldatavad seadmed paigaldatakse esialgu valla suurimasse külla-Vastemõisasse.

Eeldatav maksumus: 26 270 eurot
Idee esitajad: Maie Arba, Merle Rang, Tauno Härginen, Tiiu Umal

 

Tervena rongile ja tagasi

Idee on valgustada Võhma raudteejaamast Jaama tänavale viivad rajad. Kuna väga paljud Võhma inimesed sõidavad rongiga, siis pimedal ajal valgustamata rajal kõndimine on ohtlik. Idee teostamine on vajalik eelkõige Võhma inimeste tervise huvides. Probleemi lahendamisest saavad kasu kõik inimesed, kes Võhma raudteejaama kasutavad. Esindatud on kõik vanuserühmad, alates lapsevankrites imikutest kuni vanuriteni.

Eeldatav maksumus: 15 000 eurot
Idee esitaja: Tiina Varblane

 

Vaalamäe-Vanamõisa teele tänavavalgustuse ehitamine

Vaalamäe - Vanamõisa tee ääres asub Vastemõisa küla 13 majapidamist. Kõigi nende perede laste ja täiskasvanute igapäevane liikumine sellel teel ei ole turvaline: sõidutee on valgustuseta, kitsas, laiuseks keskmiselt 4,5m, talvel lisanduvad lumevallid. Pimedal ajal on nähtavus halb ja jalakäijatel ja jalgratturitel on ohtlik liikuda sellel teel. Suure-Jaani või Viljandisse sõidetakse autodega kuid Vaalamäele, kus asuvad kogu küla postkastid ja lähim bussipeatus, minnakse ikka jalgsi. Sama teed kasutavad ka Viljandi valla Vanamõisa küla inimesed. Valgustuse ehitamine aitab tagada tee kasutajate ohutuse ja kasutusmugavuse ning loob eelduse, et üha rohkem inimesi on valmis kasutama säästvaid liikumisviise.

Eeldatav maksumus: 30 000 eurot
Idee esitajad: Dana ja Kaido Link

 

Valgustus Raudtee tänavale

Idee eesmärgiks on see, et ka pimedal ajal oleks võimalik Võhma linna kodanikel jätkata tervisespordiga (jooksmine, kepikõnd, jalgrattaga sõitmine, jalutamine, noored emad lapsevankritega, koertega kõndimine jne) Raudtee tänaval. Vana lihakombinaadi juurest kuni raudteejaamani ja sealt edasi Tartu tänavani puudub valgustus. Sügisel läheb juba väga varakult pimedaks ning jooksma ja kõndima minnakse alles pimedal ajal peale tööd. Turvaline see jooksjale-kõndijale ei ole, sest pimedal ajal võib inimene jääda autojuhile märkamatuks.

Eeldatav maksumus: 27 000 eurot
Idee esitaja: Kairi Ibrus

 

Võhma linna mänguväljakute uuendamine

Võhma linnas on kaks lastele mõeldud mänguväljakut: Veski tänava ja Kalevi tänava mänguväljak. Nendel asuvad atraktsioonid ja linnakud on vajanud pidevat remonti ja hooldust, kuid mõni neist on tänaseks päevaks juba ohtlik ja seetõttu vajavad mänguväljakud renoveerimist ja uuendamist. Veski tänava mänguväljakult eemaldatakse ohtlik mängulinnak (atraktsioon) ja asendatakse uue turvalise mängulinnakuga. Kalevi tänava mänguväljaku olemasolevad turvaalad renoveeritakse ja rajatakse uus turvaala, millele paigutatakse väiksematele lastele mõeldud mängulinnak. Lisaks paigaldatakse Kalevi tänava mänguväljakule üks täiendav mängulinnak vanematele lastele.

Eeldatav maksumus: 40 000 eurot
Idee esitaja: Kristel Vahtra

Pea meeles:

  • Hääletada on võimalik alates 1. novembrist kuni 14. novembrini.
  • Oma hääle saab anda vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel 1. novembri seisuga Põhja-Sakala vallas.
  • Hääletada saab kuni kolme idee poolt elektrooniliselt valla veebilehel või paberkandjal vallavalitsuses, kohalikes teenuskeskuses, raamatukogudes ja kodus*.
    * Kodus hääletamine tähendab seda, et kodanik ei saa teatud põhjustel (näiteks tervislikel) hääletuspunkti tulla ja tellib hääletuskasti enda püsivasse elukohta. Näiteks kui kodanik on Suure-Jaani elanik ja isoleerub kodus ning tellib hääletuskasti sinna, on tegu kodus hääletamisega. Kui kodanik viibib isolatsioonis mujal, mõnel muul aadressil kui oma kodus, nimetatakse seda ikkagi kodus hääletamiseks.
  • Kodus hääletamine toimub vallavalitsuse lahtiolekuaegadel. Suulise taotluse selleks saab esitada arendusspetsialist Erki Heinastele telefonil 5190 0865, kellega lepitakse kokku hääletamise aeg. Hääletamise protseduur on sama.
  • Elektrooniliselt hääletades tuleb ennast tuvastada ID-kaardi või mobiil-ID abil. Paberkandjal on võimalik hääletada isikut tõendava dokumendi alusel.
  • Elluviidav idee või ideed peavad saama vähemalt 50 häält!
  • Vallakodanike hääletuse tulemusena reastatakse ideed vastavalt saadud häälte arvule, alustades enim hääli saanust.
  • Elluviimisele kuulub üks või mitu ideed, mis lähtuvalt idee eeldatavast maksumusest mahuvad 40 000 euro sisse.

Juhised hääletajale

  1. Esitage isikut tõendav dokument.
  2. Hääletuspunkti töötaja kirjutab registreerimislehele Teie ees- ja perekonnanime ning isikukoodi. Lisaks märgib hääletussedelile järjekorranumbri ja kuupäeva ning kellaaja. Seejärel palub nende andmete kinnitamiseks Teie allkirja (enne allkirjastamist palun veenduge andmete õigsuses).
  3. Peale allkirjastamist väljastatakse Teile hääletussedel.
  4. Täitke hääletussedelil kõik väljad ja pange oma sedel hääletuskasti.
  5. Täname hääletamast!

Tähtis

  • Kirja pandud numbrid peavad olema selgesti loetavad.
  • Juhul, kui hääletate ainult ühe või kahe idee poolt, siis tuleb tühja või tühjadesse lahtritesse märkida „X".
  • Sedel peab olema allkirjastatud.
  • Juhul, kui kirjutate vale numbri, ärge hakake seda parandama, vaid tagastage rikutud sedel teenindajale, kes märgib sedeli rikutuks ja asetab selle hääletuskasti ning väljastab uue sedeli.
  • Uue sedeli saamiseks tuleb hääletusprotsessi alustada uuesti.
  • Juhul, kui sedel pole korrektselt täidetud või numbrid pole komisjoni liikmete poolt tuvastatavad, loetakse sedel kehtetuks.

 

Ärge unustage hääletamast. Iga hääl on oluline!

Lisainfo: Erki Heinaste, arendusspetsialist, tel. 5190 0865, erki@pohja-sakala.ee.