Eluruumi tagamise teenus

Eluruumi tagamise teenus on inimesele või perekonnale, kes ei ole võimelised oma sotsiaalmajanduslikust olukorrast tingituna enda vajadustele vastavat eluaset ostma või vabaturult üürima. Muudes aspektides on aga võimelised iseseisvalt toime tulema, näiteks tasuma eluruumi kasutamisega seotud kulude eest, taotledes vajaduse korral toimetulekutoetust. Võimaluse korral tagab kohalik omavalitsus teenuse raames KOV omanduses oleva eluruumi või kasutab vabaüürituru pakutavaid võimalusi, näiteks üürides vabaturult korteri ja vahendades seda eluruumi vajajale. Kui inimene või perekond on ise võimeline jooksvalt eluruumi üüri eest tasuma, kuid tal puuduvad vahendid esimese sissemakse tegemiseks, võib kohalik omavalitsus toetada esmase üüri sissemaksega.

Eluruumi tagamise teenus jaguneb eluruumi tagamiseks ilma kõrvalabita ja eluruumi tagamiseks koos kõrvalabiga (sotsiaalmajutus).

Eluruumi vajaduse korral tuleks ühendust võtta Põhja-Sakala valla sotsiaaltöötajaga, kes saab anda juba täpsemad juhised, mida eluruumi saamiseks teha ning temaga koos saab kokkulepitud ajal minna eluruumi ka vaatama. Avalduse eluruumi saamiseks saab samuti esitada sotsiaaltöötajale.
 

Eluruumi tagamise teenuse TAOTLUS
 

Kui tekkis huvi ja soovid rohkem infot saada, kontaktid:

Suure-Jaani piirkonna sotsiaaltööspetsialistid Maie Käba ja Ülle Udras, telefon 435 5438; Maie Käba telefon 5911 0295, e-post: maie.kaba@pohja-sakala.ee; Ülle Udras telefon 5332 5100, e-post: ylle.udras@pohja-sakala.ee
Võhma piirkonna sotsiaaltööspetsialist Olga Laanepuu, telefon 437 7062; 5669 5308, e-post: olga.laanepuu@pohja-sakala.ee
 

Eluruumi tagamise teenus koos kõrvalabiga – sotsiaalmajutusteenus

Alates 1. aprillist 2025 jaguneb Põhja-Sakala vallas eluruumi tagamise teenus kaheks:

  • eluruumi tagamine ilma kõrvalabita ning
  • eluruumi tagamine koos kõrvalabiga (sotsiaalmajutus).

Teenuse eesmärk on pakkuda kindlustatud eluasemevõimalus isikule, kes ei suuda oma sotsiaalmajandusliku või tervisliku seisundi tõttu ise endale ja oma perele sobivat eluruumi tagada. Samas ka pikendada inimeste võimalust elada iseseisvalt ning lükata edasi vajadus hooldekodusse suundumiseks.

Sotsiaalmajutuse taotluse saavad esitada eakad ja erivajadusega isikud, kes ei suuda senises eluruumis ilma kõrvalabita toime tulla, ja isikud, kellel on tervislikel või muudel sotsiaalsetel põhjustel raskusi eluruumis liikumise või endaga toimetulekuga.

Majutusteenus on sobiv, kui:

  • koduteenus enam ei kata isiku vajadusi;
  • kodus elamine on muutunud keeruliseks (nt raskused kütmisel, eluruum pole kohandatud või isik tunneb üksildust);
  • isik vajab igapäevaelus kõrvalabi, kuid suudab veel osaliselt iseseisvalt toime tulla.

Kõrvalabi (päevateenuse) käigus toetatakse teenusekasutajate igapäevast iseseisvust ja aktiivsust. Töötajate poolt osutatavad abistavad tegevused hõlmavad näiteks:

  • toidu valmistamist ja poes käimist;
  • pesu pesemist ja eluruumi korrastamist;
  • muud igapäevaeluga seotud toimetused vastavalt vajadusele.

Lisaks praktilisele abile on teenusel oluline kogukondlik ja sotsiaalne aspekt – elanikud toetavad üksteist igapäevastes tegemistes, mis aitab vähendada üksildustunnet ja suurendada kuuluvustunnet kogukonnas. Majutusteenus loob turvalise ja toetava keskkonna, kus inimesed saavad jätkata oma iseseisvat elu võimalikult kaua, säilitades väärikuse ja eneseteostuse võimalused.

! Alates märtsist 2025 on mõlemas majas – nii Võhma kogukonnamajas kui ka Kõpu sotsiaalteenuste keskuses – töötajad kohal iga päev, seitse päeva nädalas, päevasel ajal. Öövalvet teenusel ei pakuta.

 

Eluruumiteenus ja sotsiaalmajutusteenus on tasulised teenuse saajale

Eluruumi kasutamise eest on kehtestatud kalendrikuu põhine tasu, millele lisanduvad tegeliku tarbimise alusel kommunaalkulud (sh küttepuude maksumus) vastavalt turuhinnale või hankemenetluse kaudu saadud ostuhinnale.

Eluruumi tagamise teenuse hind koos kõrvalabiga, mida osutab Põhja-Sakala Sotsiaalteenuste Keskus Võhma kogukonnamajas ja Kõpu sotsiaalteenuste keskuses, koosneb kolmest osast:

  • eluruumiteenuse tasu,
  • tegeliku tarbimise põhised kommunaalkulud ning
  • kõrvalabi ehk päevateenuse tasu, mis on 100 eurot kuus.

Lisatud korralduses on täpsemalt välja toodud iga eluruumi asukoha kaupa kehtestatud tasumäärad. Varasemad eluruumi kasutamise tasu reguleerivad korraldused on kehtetuks tunnistatud.

Põhja-Sakala Vallavalitsuse 01.04.2025 korraldus nr 198 "Eluruumi tagamise teenuse ja päevateenuse tasu kehtestamine"

 

Sotsiaalhoolekandelise abi osutamise kord