Maakorraldus
Maakorraldustoimingud on:
1) kinnisasja või selle osa ümberkruntimine;
2) kinnisasjade osade vahetamine;
3) kinnisasja piiri muutmine;
4) kinnisasja jagamine;
5) kinnisasjade liitmine;
6) kinnisasja piiri kindlakstegemine ja
7) kinnisomandi kitsenduste selgitamine.
Lihtsaid maakorraldustoiminguid võib läbi viia isik, kellele on maakatastriseaduse kohaselt väljastatud kehtiv maakorraldustööde tegevuslitsents.
Ümberkruntimist võib läbi viia isik, kellel on kutseseadusele vastav kehtiv 6. või 7. taseme maakorraldaja kutse.
Kõiki maakorraldustoiminguid võib läbi viia Maa-amet.
Maakorraldustoimingute puhul tuleb arvestada kehtiva detailplaneeringuga ja Põhja-Sakala valla üldplaneeringuga. Tuleb jälgida:
- et jagatavate kinnistute pindalad vastaksid üldplaneeringule
- kas on tegemist väärtusliku maastikuga või asub kinnistul muinsuskaitseline objekt
- kas on tegemist maaparandushoiualaga
- kas kinnisasi asub rohevõrgustiku või rohevõrgustiku koridori alal vm
- kas moodustatavale kinnistutele on juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt vm
- et uute moodustatavate katastriüksuste nimed oleks omastavas käändes
- et ei kasutata katastriüksusele nime andmisel nime, mis on juba samas külas olemas
- hoonestatud katastriüksusel tuleks säilitada ajaloolist nime. Nime ajaloolisust on võimalik vaadata Maakatastri ajaloolistelt kaartidelt.
Oluline on tutvuda eelnevalt ka MinuKatastris (minu.kataster.ee) katastriüksustel kehtivate kitsendustega. Küsimuste korral saad infot valla maaspetsialistilt.
MinuKataster
Maakorralduse ja piiritoimingute läbiviimiseks on Maa-amet loonud digitaalse katastrirakenduse MinuKataster – lihtne ja käepärane rakendus, mille abil on võimalik vaadata veebikaardil maakatastri andmeid.
MinuKatastri rakenduses saab avalik kasutaja, maaomanik teha katastriandmetest väljavõtteid, andmepäringuid ja katastriandmeid alla laadida.
Samuti võimaldab MinuKatastri rakendus maaomanikul:
- algatada erinevaid maakorraldusega seotud tegevusi (kinnisasja jagamine, liitmine, piiride muutmine, piiride kindlakstegemine vm maakorraldustoiming);
- maatoiminguteks volitusi anda;
- asutusele või ettevõttele esindajat lisada;
- suhelda katastripidajaga;
- esitada katastriandmete kohta parandusettepanekuid;
- jälgida katastrimenetlusi.
Juhised jm olulised selgitused MinuKatastri kohta leiab maaomanik SIIT.
Maakorraldustoimingute läbiviimiseks (kinnisasja jagamine, liitmine, piiride muutmine), mille puhul on vajalik ka kohaliku omavalitsuse kooskõlastus, esitab kinnisasja omanik Põhja-Sakala Vallavalitsusele vabas vormis avalduse, milles on ära toodud maakorraldustoiminguga moodustatava(te) kinnistu(te) uued lähiaadressid ning eeldatavad sihtotstarbed. Piiride muutmisel tuleb esitada kõigi nende kinnistute omanike ühisavaldus, kes kinnistute piire muuta soovivad.
Avalduse võib esitada koos maakorralduskavaga ka maamõõtja kaudu (MinuKatastris antud volituse alusel).
Kinnisasja jagamisel, kinnisasjade liitmisel, osade vahetamisel ja piiri muutmisel on aluseks maakorraldusseadus, maakatastriseadus ja kinnistusraamatuseadus.
Maakorraldustoimingud loetakse lõpetatuks, kui kinnisasi on registreeritud riigi maakatastris ning muudatused on kantud kinnistusraamatusse.
Litsentseeritud maamõõtjate kontaktid ja eelistatud tööpiirkonnad
Maamõõtjate nimekiri ja litsentsid
Maaomaniku meelespea:
Maa-ameti poolt on maaomanikele koostatud ülevaatlik juhend maadega seotud toimingute kohta. Juhend "Maaomaniku meelespea" tutvustab toiminguid alates katastriüksuse moodustamisest kuni piirivaidluste lahendamiseni.
Juttu on katastriüksuse moodustamisest nii maareformi käigus kui ka pärast seda, erinevatest maa mõõdistamisviisidest, katastriüksuse sihtotstarbe muutmisest, piiride tähistamisest jne.
Mõnikord tekivad kinnistute omanike vahel piirivaidlused. Miks ja millised probleemid võivad tekkida, kuidas saab neid kõige paremini lahendada ja mida teha, et piirivaidluseid üldse poleks leiab selgitusi juhendi peatükist „Piirivaidlused". Samal lehel leitav ka piiriküsimusi käsitlev video.
Juhend sisaldab ka viiteid asjakohastele õigusaktidele ja muudele abimaterjalidele.