Taastame Viljandi Vabadussõjas langenute mälestussamba!
Eesti Vabadussõjas kaotas elu üle 6500 Eesti kodaniku, kellest ligi 800 rahvaväelast olid seotud ajaloolise Viljandimaa ja kultuuriloolise Mulgimaaga. Omakandi hukkunud poegade meenutuseks kerkisid peaaegu kõikidesse kihelkondadesse monumendid. Kogu Viljandimaa langenute auks püstitati Viljandi Vabadusplatsile suursugune Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussammas. Selle loojaks oli silmapaistev Eesti kujur professor Amandus Adamson. Samba avas suure rahvahulga osalusel 19. septembril 1926 riigivanem Jaan Teemant. Monument, mis oli Viljandimaa uhkuseks, purustati Nõukogude okupatsioonivõimu käsilaste poolt vahetult pärast esimest massküüditamist 1941. aasta suvel. Samba allesjäänud osa korrastati, kuid hävitati lõplikult võõrvõimu korraldusel 1949. aasta kevadel. Monumendi asukohta ehitati 1980. aastal kompartei maja, mis 2020. aastal lammutati.
Nüüd on avanenud võimalus taastada mälestussammas Vabaduse platsil algsel kujul. Samba taastamise otsuse kinnitas Viljandi Linnavolikogu üsna üksmeelselt viimasel istungil 27. augustil 2020. Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussammas on üks viimastest esimesel iseseisvusperioodil rajatud ligi 200st Vabadussõjas langenutele pühendatud monumendist, mis senini taastamata.
Samba taastamine pole mitte lihtsalt vaade minevikku, vaid ka teejuhis järgnevatele põlvkondadele. See on ka sõnum potentsiaalsetele okupantidele, et meie sümbolite lõhkumine ja mälu hävitamine ei õnnestu, me taastame need alati.
Kutsun kõiki viljandimaalasi ja siit pärit inimesi, ettevõtjaid ja organisatsioone osalema mälestussamba taastamises, et taas püstitada ühisel jõul meie vabaduse eest elu andnud poegadele pühendatud monument. Taastame Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba Eesti auks ja tuleviku pandiks! Alles pärast mälestussamba taastamist on Viljandi jälle vaba nõukogude aja taagast.
Samba taasrajamise annetusteks on avatud Viljandi linnavalitsuse konto SEB pangas numbriga EE021010302005455005, selgitusse kirjutada: Viljandimaa Vabadussõja mälestussammas. Viitenumbrit ei ole.
Helir-Valdor Seeder
Riigikogu aseesimees, Viljandi Linnavolikogu esimees
Mälestussammas pärast avamist 19. septembril 1926. FOTO: Jaan Riet. Viljandi Muuseumi kogust.