Vaktsineerimisest

5.12.22

Viljandi haigla vaktsineerib jätkuvalt Covidi vastu kõiki soovijaid (5–11-aastased lapsed jäävad siiski perearstide hoole alla).

Viljandi haigla peahoones toimub etteregistreerimisega (tel 434 3001) ja etteregistreerimiseta Covid-19 vastu vaktsineerimine detsembris teisipäevast reedeni kell 9–15.30 (kuni 16. detsembrini).

Detsembri teises pooles on vaktsineerimiskabinet avatud 19.12 ja 20.12 kell 9–15.30 ja 28.12 kell 11–14.

Sobiva aja saab endale broneerida ka digiregistratuuris.

Vaktsiinid on Pfizer (I ja II doosiks), uuendatud Pfizer (tõhustusdoosideks), Moderna (vaid tõhustusdoosideks) ja Janssen. Info vaktsiinide kohta.

Kui on tegemist liikumisraskustega inimestega, kellel oleks vajalik vaktsineerimine kodus, siis palume võtta ühendust Viljandi haigla koduteenuste osakonna juhataja Kadri Orasega (kadri.oras@vmh.ee), kes lepib kokku koduõe külaskäigu. Kui inimene on liikumispuudega ning vanem kui 60 aastat, siis saab koduõde minna koju vaktsineerima ka gripi vastu.

Krista Valdvee
SA Viljandi Haigla koostööteenuste juht

 

Kõik Eesti perearstid ja -õed kutsuvad inimesi nõustamisele ja vaktsineerima. 

Perearstikeskustes saab vaktsineerida COVID-19 vastu nii esimese, teise kui tõhustusdoosiga ning üle 65-aastastel on samaaegselt võimalik ära teha ka tasuta gripivaktsiin. Noorematele doosi maksumuseks 12 eurot

 Meie vallas ja lähikonnas vaktsineerivad inimesi järgmised perearstikeskused ja praksised: vaata SIIT.

Sujuva ja kiire vaktsineerimise huvides on vajalik eelregistreerimine ülaltoodud telefoninumbritel. Samuti annavad perearstid telefonitsi vaktsineerimisalast nõu neile, kes veel kahtlevad.

Vaktsineerimiseks võta ühendust oma perearstikeskusega. Vaktsineerima võib minna koos lähedase või tuttavaga – vaktsineeritakse ka neid, kes pole konkreetse perearsti nimistus.

Tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest.

Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Anna teada kodus vaktsineerimise vajadusest oma perearstile või infotelefonil 1247.

Krooniliste haigustega inimene vajab vaktsiini kaitset veel enam, sest tema terviseprobleemid suurendavad COVID-19 haiguse raskelt põdemise ohtu.

Tõsisemad kõrvaltoimed on kõigil COVID-19 vaktsiinidel harvemad kui paljudel igapäevastel ravimitel. Eakatel ja krooniliste haigustega inimestel esineb kõrvaltoimeid vähem.

Perearstid vaktsineerivad peamiselt Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty. Perearsti või -õega saab ka arutada, milline vaktsiinidest on inimesele sobivaim ja leida talle parim lahendus.

Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, tehakse tõhustusdoos Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty, mis on saanud selleks heakskiidu Euroopa Ravimiametilt.

Usaldusväärset infot vaktsiinide kohta leiab veebilehelt Vaktsineeri, lisainfot saab telefonil 1247. Vaktsineerimise kohta saab nõu ka perearsti nõuandeliinilt telefonil 1220.

 

Eestis on kättesaadavad kõige uuemad COVID-19 vastased vaktsiinid

Eestis on kättesaadavad Omikroni alamtüvede BA.1, BA.4 ja BA.5 vastu loodud vaktsiinid, millega on võimalik ennast vaktsineerida inimestel, kellel on tegemata esimene või teine tõhustusdoos.

Omikroni alamtüvede vastu mõeldud vaktsiine kasutatakse tõhustusdoosideks ning inimest, kes on läbinud esmase vaktsineerimiskuuri ja läheb saama kas esimest või teist tõhustusdoosi, vaktsineeritakse uue modifitseeritud vaktsiiniga. Esmase vaktsineerimiskuuri puhul vaktsineeritakse endiselt seni kasutusel olnud monovalentsete vaktsiinidega.

„Kohandatud vaktsiinid on järk-järgult jõudmas vaktsineerijateni ning riskirühma kuuluvad inimesed, kelle viimasest vaktsiinidoosist või põdemisest on möödas kuus kuud, saavad end vaktsineerida uue vaktsiiniga," rääkis Tervisekassa vaktsineerimise koordinaator Hanna Jäe.

Inimestel on võimalik ennast vaktsineerida maakonnahaiglates, perearstikeskustes ja vaktsineerimispunktides üle Eesti. Perearsti juures vaktsineerimiseks peaks inimene võtma ühendust perearstikeskuse registratuuriga. Kõik liikumisraskustega inimesed saavad vaktsineerija kutsuda koju, selleks tuleks samuti ühendust võtta oma perearstiga või helistada Tervisekassa klienditeeninduse telefonile +372 669 6630.

Lisaks sellele on võimalik inimestel ennast vaktsineerida apteekides. "Apteekides saab vaktsineerida ka peale tööpäeva lõppu ja nädalavahetustel, kokku 12 linnas ning enam kui 30 apteegis. Kõik apteegid, kus on võimalik vaktsineerida, on leitavad veebilehel Vaktsineeri apteegis. Soovitame ette registreerida, aga kui vaktsineerijal ei ole parasjagu teisi broneeringuid, saab vaktsiinisüsti ka lihtsalt kohale minnes," ütles Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane.

Vaktsineerimise info asub veebilehel Vaktsineeri, kus on kirjas informatsioon kõikide vaktsineerimiskabinettide registreerimise ja lahtiolekuaegade kohta igas maakonnas. Aega saab broneerida digiregistratuuris juhul, kui viimasest vaktsiinidoosist on möödas vähemalt kuus kuud. Meditsiinilist nõu saab küsida perearsti nõuandetelefonil 1220 ja üldistele vaktsineerimisega seotud küsimuste korral saab informatsiooni Tervisekassa klienditeeninduse telefonilt +372 669 6630.

Teise tõhustusdoosi võiksid eeskätt teha üle 60-aastased eakad ja riskirühma kuuluvad enam kui 12-aastased inimesed, keda ohustab koroonaviirusesse haigestumine ja selle raske kulg kõige enam. Teise tõhustusdoosiga on võimalik ennast vaktsineerida ka nendel inimestel, kes riskirühma ei kuulu.

Tervisekassa

Tõhustusdoosi saad nüüd teha varem!

tõhustusdoosi saab nüüd teha varem

Alates 21. detsembrist saab Eestis COVID-19 tõhustusdoosi teha kaks kuud pärast Jansseni vaktsiinidoosi ja kolm kuud pärast AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna esmase vaktsineerimiskuuri lõppu.

Digiregistratuuris saab endale juba tänasest tõhustusdoosi aega broneerida ning Haigekassa on vaktsineerijaid uuest korraldusest teavitanud.

Vaktsiine on Eestis piisavalt, nii et kõik soovijad peaksid saama tõhustusdoosi lähiajal ära teha. Aja saamiseks tuleb broneerida aeg patsiendiportaalis digilugu.ee, helistada riigiinfo numbril 1247 või oma perearstikeskusesse.

Loe lähemalt SIIT.

5-11-aastaste vaktsineerimine COVID-19 vastu

5-11-aastaseid lapsi saab Eestis vaktsineerida alates 2021. aasta detsembri keskpaigast. Vaktsineerimine on tasuta.

5-11-aastastele on heaks kiidetud Pfizer/BioNTechi Comirnaty vaktsiin, mida manustatakse selles vanuses lastele täiskasvanutega võrreldes väiksemas koguses (10 µg 30 µg asemel) ja kahe doosina. Vaktsiini teine doos tuleb teha kuus nädalat pärast esimest. Täieliku kaitse tekkimiseks võib kuluda kuni 7 päeva pärast teise vaktsiiniannuse saamist.

COVID-19 haiguse läbipõdenud lapsi soovitavad Eesti eksperdid vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutele ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest.

Laste vaktsineerimiseks ei kasutata noorukite (12-17) ja täiskasvanutega täpselt sama Pfizeri vaktsiini, vaid tegemist on eraldi selle vanuserühma jaoks pakendatud vaktsiiniga. See tähendab, et 5-11-aastaste vaktsiiniannust ei võeta nn tavalisest vaktsiinipudelist (kus on 30 mikrogrammi toimeainet 0,3 ml annuses), vaid tegu on eraldi formuleeringuga, kus on 10 mikrogrammi toimeainet 0,2 ml annuses.

Loe ka arstide vastuseid laste vaktsineerimist puudutavatele küsimustele.

Sinu panus enda ja teiste tervisesse ja heaolusse

Ühiskonna normaalsemaks toimimiseks on oluline lasta end vaktsineerida, nii kaitsed end ja teisi inimesi enda ümber. Just vaktsineerimisega saad anda oma panuse kogukondade ja ühiskonna toimimisse ning ennetada võimalikku laiaulatuslikku koroonalainet. Haigestumiste vältimiseks, haiguskulu kergendamiseks või ühiskonna lukustamisest hoidumiseks on meil igaühel oma roll.

Kui oled vanuses 18–39 eluaastat, siis on järgnev just Sulle

Nii nagu mujal Eestis, on ka Põhja-Sakala vallas kõige rohkem vaktsineerituid pensioniealiste vanusegrupis ning kõige vähem 12–15-aastaste ning 18–39-aastaste seas. On arusaadav, et selles elueas on elutempo kiire ning ka hirmud vaktsineerimise mõjude osas suuremad, sest tulevik on ees ja ka haigestumas ei nähta end selles vanuses. Paraku on koroona haigus, mis ei küsi vanust, ja oleme kogenud ka Põhja-Sakala vallas, et nakatumise levik toimub haigusega kokku puutunute seas väga lühikese ajaperioodi jooksul.

Vaktsineerimisvõimalused

Kui sul on küsimusi või kõhklusi seoses vaktsineerimisega, siis infot ja nõu saad küsida:

  • oma perearstilt
  • perearsti nõuandeliinilt 1220
  • riigiinfo telefonilt 1247
  • Terviseameti kodulehelt ning vaktsineerimise lehelt
  • sotsiaaltöötajalt

Vaktsineerida saab:

  • oma perearsti juures – leppides telefoni teel aja eelnevalt kokku
  • registreerides vaktsineerimise aja endale digiregistratuuri kaudu www.digiregistratuur.ee või helistades telefonil 1247 (iga päev kell 8–20), helistades kohalikku haiglasse või eraraviasutuse registratuuri
  • Viljandi Haiglas, telefon 434 3001. Vaktsineerimisi tehakse teisipäevast reedeni.
  • Ilma registreerimiseta saab vaktsineerida end igal teisipäeval Viljandis, Sakala Keskuses, ajavahemikul 16–19.

Anna oma panus ja mine vaktsineerima, sellega hoolid nii enda kui oma lähedaste ja tutvusringi tervisest ning aitad hoida jõulud vabad piirangutest.

TÄNAME, ET HOOLID!

Vaktsineerimine

COVID-19 vastu vaktsineerimisega saame liikuda tagasi normaalse elukorralduse suunas. Vaata, kus saab COVID-19 vastu vaktsineerida.

8 põhjust, miks vaktsineerida ennast COVID-19 vastu

  • Kaitsed iseend. Haiguse kulg on ettearvamatu ning see võib kahjustada nii noore kui ka vanema inimese tervist ja elukvaliteeti pikaks ajaks.
  • Kaitsed haiglaid. Vaktsineeritud inimesel väheneb koroona raske põdemise oht 4-5 korda. Esiteks ei hakka koroonaviirus vaktsineeritud inimestele nii hästi külge. Teiseks, kui nakkus siiski läbi murrab, põeb vaktsineeritud inimene haigust kergemalt. Tema võimalus haiglasse sattuda väheneb 2-3  korda. Kui sinna tuleb siiski minna, on ravi kiirem ja kergem.
  • Kaitsed teisi. Mida rohkem inimesi on vaktsineeritud, seda vähem saab koroonaviirus levida ning seda vähem on tõsiseid haigestumisi. End vaktsineerides kaitseme kõige nõrgemaid, kes terviseseisundi tõttu ennast vaktsineerida ei saa. Nemad võivad olla meie vanemad, lapsed, sõbrad, tuttavad või lihtsalt tänaval möödujad.
  • Oled vähem nakkusohtlik. Uuringud on näidatud, et kui vaktsineeritud inimene haigestub, võib temalt leida elujõulist viirust vaid paari päeva jooksul, samas kui vaktsineerimata inimene võib olla nakkusohtlik nädala või isegi mitu. Seega, kui tahame kaitsta ka oma lähedasi, tasub kindlasti olla vaktsineeritud.
  • Reisid vabamalt. Vaktsineeritud inimesed ei pea Eesti riiki sisenedes jääma eneseisolatsiooni vähemalt ühe aasta jooksul alates vaktsiinikuuri läbimisest. COVID-19 haiguse läbipõdenute isolatsioonivabastus kehtib kuus kuud alates tervenemisest.
  • Sa ei pea jääma eneseisolatsiooni. Vaktsineeritud inimesed ei pea lähikontaktsena eneseisolatsiooni jääma, vaid saad elada oma tavapärast elu.
  • Käid vabalt restoranis, teatris ja trennis. Kui Sul on lõpetatud vaktsineerimiskuur, saad tõendiga teatrisse, kinno, spordiklubidesse, restoranidesse ja mujale, kus kehtivad piirangud.
  • On üsna kindel, et COVID-19 ei kao ära, vaid jääb meie sekka ringlema. Seega vajame me kõik immuunkaitset, mille saab kõige ohutumalt just vaktsineerimise teel.